Укр. Мова 26.03.20
Переглянути відео. Впр. 296 усно
Впр. 295
письмово
Літ.читання
Леся Воронина Продовжуємо
читати
Тема: Природне паливо та
його запаси в Україні.
Мета: розповісти учням про природне паливо
та його запаси в Україні, про використання енергоносіїв людиною; розкрити
значення горючих корисних копалин у житті людини; розвивати пізнавальний
інтерес, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до джерел ресурсів людства.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання для повторення з
рубрики «Перевір себе» (с.109)
2. Бліцопитування
• Копалини називають корисними, тому що...
• Скупчення корисних копалин в землі називають...
• Якщо видобуток корисних копалин ведеться
відкрито — на повітрі, то подібний спосіб добування називають...
• Риють шахти при видобутку корисних
копалин при... способі добування.
4. Бесіда
— Що ви уявляєте, вимовляючи слово вогонь?
— Звідки і з чого береться вогонь, тепло?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про
природне паливо та його запаси в Україні, про використання енергоносіїв людиною
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда з елементами розповіді
— Для найрізноманітніших потреб людини
потрібне паливо. Які види палива вам відомі? (Дрова, вугілля, торф, газ)
— Як ви вважаєте, чим раніше опалювалися
будинки? (Дровами, деревиною)
— Чому зараз не опалюють деревиною?
(Винищувалися ліси, дрова не могли виділяти потрібну кількість теплоти і
забруднювали будинок.)
— Що замінило дрова? (Кам’яне вугілля,
буре вугілля, торф)
— Чому всі вони споріднені? (Усі
утворилися із залишків рослин)
— Кам’яне вугілля, буре вугілля, торф
утворилися із залишків рослин, що утворили шари, спресувалися і без доступу
повітря обвуглювалися, а не згнивали. Але головне диво в іншому, адже ці
рослини законсервували у собі світло і тепло Сонця, які прийшли на Землю
мільйони років тому.
— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що енергія
— основа життя на планеті?
— Які види енергії вам відомі?
— Які ваші дії впродовж дня вимагають
енергії? Який вид енергії ви витрачали, виконуючи ту або іншу дію?
— Споживання енергії людством безперервно
зростає. Різниця між людиною кам’яного віку і сучасною людиною величезна,
особливо у використанні енергії. Чи стало на Землі більше енергії? Ні! Вона
стала доступнішою, але її не стало більше, ніж раніше. Кількість енергії у
природі постійна.
Властивість енергії переходити з одного
виду в іншу людина використовує давно.
Декілька мільйонів років назад люди
навчилися використовувати вогонь. Вогонь давав їм тепло і світло, був зброєю
проти ворогів і диких звірів, лікувальним засобом, помічником у землеробстві,
консервантом продуктів. Упродовж багатьох років вогонь підтримувався шляхом
спалювання рослинних енергоносіїв (деревини, кущів, очерету, трави, сухих
водоростей тощо), а потім була виявлена можливість використовувати для
підтримки вогню викопні речовини: кам’яне вугілля, нафту, торф.
Отже, найважливіше природне паливо —
нафта, газ, вугілля, торф.
Посилання на відеоролик за
темою
2. Робота з фізичною картою України
— Подивіться на карту України. Якими
значками позначені родовища кам’яного вугілля, нафти, торфу, природного газу?
— Запам’ятаємо найбільші родовища:
вугільні басейни: Донецький басейн,
Львівсько-Волинський басейн;
родовища нафти: Прикарпаття,
Донецько-Придніпровський район;
родовища газу: Дніпровсько-Донецька
область;
торф’яні родовища: Передкарпаття,
Закарпаття, Поділля.
3. Робота за підручником (с. 110-112)
Учні відповідають на запитання на с. 110.
— Які види природного палива добувають в
Україні?
— Що ви дізналися про торф?
— Як його добувають?
— У яких областях України найбільші запаси
торфу? Як ви вважаєте, чому?
— Де іще використовують торф?
— Що ви дізналися про кам’яне вугілля?
— У яких областях України є значні запаси
цього топлива?
— Яким способом його добувають?
— Учні працюють за завданнями підручника
нас. 111.
— Чому нафту називають чорним золотом?
— Де її використовують?
— Назвіть властивості нафти.
— Назвіть властивості природного газу.
— Де в Україні найбільші родовища нафти і
газу?
— Яка роль паливних корисних копалин для
людини?
Учні працюють за завданням підручника нас.
111.
— Розкажіть, про що ви прочитали у
«Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с.
112.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій
словник?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
— Знайдіть
помилки у поданих твердженнях.
Більшість корисних копалин рідкі.
Родовищами називаються місця, де
зберігають корисні копалини. Нафту добувають у кар’єрах.
Як добриво для рослин використовують
кам’яне вугілля. Вивчають корисні копалини і відшукують родовища біологи.
Відповіді:
2. Гра «Так чи ні?»
— Кам’яне вугілля — це рідка корисна
копалина. Так чи ні? (Ні. Це горюча корисна копалина.)
• Природний газ — це
газоподібна корисна копалина. Так чи ні? (Так.)
• Нафта — це рудна
корисна копалина. Так чи ні? (Ні. Це горюча корисна копалина.)
• Пісок — це горюча
корисна копалина. Так чи ні? (Ні. Це нерудна корисна
копалина.)
• Кам’яне вугілля
утворилося із решток рослин. Так чи ні? (Так.)
• Нафта утворилася у
результаті виверження вулканів. Так чи ні? (Ні.)
• Нафта потрапила на
Землю з космосу. Так чи ні? (Ні.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
— Що нового ви дізналися про паливні
корисні копалини? (їх властивості, де добувають, як використовують)
— Для чого вам знадобляться знання,
отримані на сьогоднішньому уроці?
— Біжать по дорогах автомашини, гуркочуть
трактори на полях, летять літаки у небі,
залізницею мчаться тепловози, плавно розтинаючи води, пливуть
кораблі. Яка корисна копалина допомагає людині привести в рух ці машини?
(Нафта)
— Підкресліть правильну відповідь на
запитання, з чого утворився торф: з глини, з каміння, з відмерлих решток
вологолюбних рослин.
— Чи можете ви зробити свій внесок у
справу бережливого ставлення до корисних копалин?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 110-112). Зошит с.
62
Запропонувати шляхи збереження горючих
корисних копалин.
Комментариев нет:
Отправить комментарий