четверг, 26 марта 2020 г.

Тести з мови. Повторення

Тести з математики

Тестові завдання з природознавства

Тестові завдання з читання


Математика  27.03
Тема. Правило ділення числа на добуток. Усне ділення круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа. Задачі на пропорційне ділення. Повторення ділення з остачею на одноцифрове число (№№ 858—866).
Мета. Повторити правило ділення числа на добуток; ознайомити учнів із застосуванням правила ділення числа на добуток для усного ділення на двоцифрове та розрядне число; удосконалювати вміння учнів розв'язувати задачі на пропорційне ділення; повторити ділення на одноцифрове число.

Зміст уроку
 Усні обчислення.
а) 18:4; 34 : 7; 55 : 9; 52 : 7.
б) Обчислити зручним способом.
4 ∙ 560 ∙ 25            (= 56000)
15  ∙120 ∙ 2            (=3600)
500 ∙ 179 ∙ 2          (=179000)
в) Із одного села у протилежних напрямках вийшли два пішоходи. Яка відстань буде між ними через 5 год, якщо швидкість одного пішохода 4 км/год, а другого — 6 км/год?
(Відповідь: 50 км.)

а) Бензин був у 7 каністрах, у кожній порівну. У перший автобус заправили 48 л бензину, а в другий — 64 л. Скільки каністр бензину заправили в перший автобус і скільки в другий? (Відповідь: 3 каністри, 4 каністри.)
б) Обчислити.
7300 ∙ 40 - 41728 : 8      (= 286784)
 Вивчення нового матеріалу.

Учні розглядають записи і пояснюють різні способи ділення числа на добуток.
3. Первинне закріплення вивченого (за №№ 858 — 861).
(Відповіді: до № 860 (360; 30; 20); до № 861 (60; 30; 12; 6).)
(Зразок виконання: 270 : 45 = 270 : 9:5 = 6.)

III. Розвиток математичних знань.
1. Робота над задачами.
а) Задача № 862.
Аналіз задачі проводять за таблицею:

Учні з високим і достатнім рівнем знань розв'язують задачу самостійно діями з поясненням, решта — під керівництвом учителя.
(Розв'язання:
1) 60: 12 = 5 (т) — вантажність першого автомобіля;
2) 20 : 5 = 4 (р.) — зробив перший автомобіль;
3) 12 - 4 = 8 (р.) — зробив другий автомобіль.)
Учитель може запропонувати учням знайти число рейсів, здійснюваних
другим автомобілем, іншим способом.
(Розв'язання: 60 - 20 = 40(т) — маса картоплі, перевезена другим автомобілем;
40 : 5 = 8 (рейсів) — здійснив другий автомобіль.)
б) Задача.
Два слюсарі виготовили .100 деталей. Перший працював 7 годин, а другий 8 годин. Скільки деталей виготовив кожний слюсар, якщо щогодини вони виготовляли їх однакову кількість?
(Відповідь: перший слюсар виготовив 140 деталей, а другий — 160 деталей.)
2. Ділення з остачею.
а) Завдання № 863 (з коментуванням).
б) Завдання № 864 (самостійно).
№ 865,
                                   Я у світі 27.03

Тема: Україна на карті світу. Найближчі сусіди нашої держави.


Поміркуй! Які ти знаєш країни світу? Чи можна Україну назвати європейською державою? До якої частини світу належить Європа?
Україна — найбільша за площею країна Європи. Територія нашої країни складається з 24 областей і Автономної Республіки Крим. Столиця України — Київ. Найбільші за кількістю населення міста — Київ, Харків та Одеса. У кожному з них кількість мешканців понад мільйон. Усього ж в Україні проживає приблизно 43 мільйони людей. За європейськими мірками це не так і багато. Приміром, у Польщі, територія якої ледь не вдвічі менша від України, мешкає понад 38 мільйонів людей. А в Німеччині, площа якої майже така, як І України, проживає більше 80 мільйонів осіб.
Україна на карті Європи
Карта України
Найближчими сусідами України є Білорусь, Польща, Словаччина, Угорщина, Молдова, Румунія і Росія. З ними наша країна має спільний кордон. Ще кілька десятиліть тому вчені вважали, що саме в Закарпатській області України знаходиться географічний центр Європи. Наразі це питання спірне. На те, щоб називатися серцем Європи, претендують відразу кілька місць.
На даний момент Україна є членом Організації Об'єднаних Націй, асоційованим членом Європейського Союзу, а також має індивідуальний партнерський план із військово-політичним блоком НАТО.
Європейський Союз (ЄС) — об'єднання країн Європи. Країни союзу спільно приймають закони, розробляють правила для покращення життя європейців.
НАТО — військово-політичний союз держав для забезпечення свободи і безпеки країн-членів.
Назви адресу України на планеті Земля , Яке місце за своїми розмірами займає Україна серед держав Європи?
З яких адміністративних частин складається наша країна?
Яким державам-сусідам України  належать ці прапори?

Прочитай

Батьківщина пізнайків
Дракон, потоваришувавши з пізнайками, довідався про них багата цікавого. Але про їхню батьківщину не знав нічого. Оскільки він був допитливим, то вирішив негайно розпитати друзів про все. Однак робочий день саме був у розпалі, і пізнайки розбрелися, кожен у своїх справах. Чекати вечора, коли всі зберуться біля багаття, не хотілося, тому дракон вирішив пройтися селищем і поспілкуватися з кожним. Першого він побачив Мудреця, який сидів під високим міцним деревом і зосереджено читав книгу. Дракон вибачився за те, що відволікає, і звернувся до нього з проханням коротко розповісти про батьківщину пізнайків.
— У нашій країні дуже багато університетів і бібліотек. А її мешканці надзвичайно розумні й освічені. Майже всі великі вчені світу — пізнайки. Якщо надумаєш учитися, ласкаво просимо до нас! — сказав Мудрець.
Дракон подякував старому й пішов далі. Незабаром він зустрів Лісовика, якого теж запитав про рідну країну.
— Моя батьківщина майже повністю вкрита лісами, — відповів пізнайко. — У них водяться олені, вовки, ведмеді, зайці, білки й багато інших тварин. А грибів і ягід — не злічити. У нашій країні дуже свіже повітря і чиста вода. Приїжджай у гості в будь-який час.
Подякував дракон Лісовикові й попрямував далі. Щойно дійшов до кінця вулиці, як ледь не наштовхнувся на історика Давньолюба, який саме зненацька виринув з-за рогу.
— Країна пізнайків стародавня, — почав він, задовольняючи цікавість дракона. — Наші далекі предки заселили її багато тисяч років тому. По всій території моєї батьківщини раз у раз знаходять старі споруди, історичні пам'ятки й книги. Це дуже цікаво. Приїзди до нас погостювати.
«Дуже дивно, — подумав дракон. — Я поговорив із трьома пізнайками, і всі описали мені різні країни. Як таке може бути?» Отак розмірковуючи, дракон повертався у свою печеру. Дорогою його наздогнав заповзятливий Діловайко.
— Стривай, друже! — погукав його дракон. — А що ти мені розповіси про свою країну?
— О, моя країна — це великий діловий центр! — вигукнув він. —Там живуть кращі бізнесмени світу. Здібні умільці виготовляють дуже багато якісних товарів. А їх потрібно якомога вигідніше продати. Якщо колись надумаєш податися в бізнесмени, обов'язково відвідай країну пізнайків. Ми тебе навчимо, як вести власну справу і отримувати великі прибутки.
Знову почувши іншу відповідь, дракон вкрай спантеличився: пізнайки дають зовсім різні відомості про свою батьківщину. Тому він вирішив з’ясувати все самостійно. Пішов у бібліотеку, яку обладнали пізнайки, потрапивши на острів, і взяв найбільший атлас світу. Там знайшов країну пізнайків і відразу все зрозумів. На карті він побачив і густі ліси, і великі міста. А на карті кожного міста роздивився і великі університети, і престижні бізнес-центри. У країні пізнайків справді було все, про що оповідали йому друзі. І кожен міг знайти для себе те, що йому до душі.
Що ти дізнався про батьківщину пізнайків?
Чому драконові здалося, що друзі розповідають про різні країни?
Чому пізнайки описували свою батьківщину по-різному?
Прочитай вірш Що для автора е Україна? А для тебе?
Моя Україна — це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні джерельця.
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки глибокі.
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже сучасні.
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна — це пісня весела.
Надія Красоткіна
Уявіть, що вам потрібно виступити на міжнародній конференції Підготуйте виступ на тему: «Поділюсь любов'ю до України».
Підсумуй свої знання
• Україна — найбільша країна Європи. Територія України поділяється на 24 області та Автономну Республіку Крим.
• Найближчі сусіди України — Польща, Словаччина, Білорусь, Угорщина, Молдова, Румунія і Росія.
• Україна є членом ООН.
Перевір себе
1. Чи можна українців назвати європейцями?
2 Назви найближчих сусідів нашої держави 3. Членом якої міжнародної організації є Україна?
4 Чому Україна прагне вступити в Європейський Союз?
Сплануй маршрут своєї майбутньої подорожі в будь-яку країну, що межує з Україною Досліди, яка столиця цієї держави, опиши її визначні місця та архітектурні пам'ятки.

Коментарі


среда, 25 марта 2020 г.


Укр. Мова 26.03.20
Переглянути відео. Впр. 296 усно
Впр. 295 письмово

Літ.читання
Леся Воронина Продовжуємо читати
Тема: Природне паливо та його запаси в Україні.



Мета: розповісти учням про природне паливо та його запаси в Україні, про використання енергоносіїв людиною; розкрити значення горючих корисних копалин у житті людини; розвивати пізнавальний інтерес, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до джерел ресурсів людства.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с.109)
2. Бліцопитування
• Копалини називають корисними, тому що...
• Скупчення корисних копалин в землі називають...
• Якщо видобуток корисних копалин ведеться відкрито — на повітрі, то подібний спосіб добування називають...
• Риють шахти при видобутку корисних копалин при... способі добування.


4. Бесіда
— Що ви уявляєте, вимовляючи слово вогонь?
— Звідки і з чого береться вогонь, тепло?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про природне паливо та його запаси в Україні, про використання енергоносіїв людиною
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда з елементами розповіді
— Для найрізноманітніших потреб людини потрібне паливо. Які види палива вам відомі? (Дрова, вугілля, торф, газ)
— Як ви вважаєте, чим раніше опалювалися будинки? (Дровами, деревиною)
— Чому зараз не опалюють деревиною? (Винищувалися ліси, дрова не могли виділяти потрібну кількість теплоти і забруднювали будинок.)
— Що замінило дрова? (Кам’яне вугілля, буре вугілля, торф)
— Чому всі вони споріднені? (Усі утворилися із залишків рослин)
— Кам’яне вугілля, буре вугілля, торф утворилися із залишків рослин, що утворили шари, спресувалися і без доступу повітря обвуглювалися, а не згнивали. Але головне диво в іншому, адже ці рослини законсервували у собі світло і тепло Сонця, які прийшли на Землю мільйони років тому.
— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що енергія — основа життя на планеті?
— Які види енергії вам відомі?
— Які ваші дії впродовж дня вимагають енергії? Який вид енергії ви витрачали, виконуючи ту або іншу дію?
— Споживання енергії людством безперервно зростає. Різниця між людиною кам’яного віку і сучасною людиною величезна, особливо у використанні енергії. Чи стало на Землі більше енергії? Ні! Вона стала доступнішою, але її не стало більше, ніж раніше. Кількість енергії у природі постійна.
Властивість енергії переходити з одного виду в іншу людина використовує давно.
Декілька мільйонів років назад люди навчилися використовувати вогонь. Вогонь давав їм тепло і світло, був зброєю проти ворогів і диких звірів, лікувальним засобом, помічником у землеробстві, консервантом продуктів. Упродовж багатьох років вогонь підтримувався шляхом спалювання рослинних енергоносіїв (деревини, кущів, очерету, трави, сухих водоростей тощо), а потім була виявлена можливість використовувати для підтримки вогню викопні речовини: кам’яне вугілля, нафту, торф.
Отже, найважливіше природне паливо — нафта, газ, вугілля, торф.
Посилання на відеоролик за темою

2. Робота з фізичною картою України
— Подивіться на карту України. Якими значками позначені родовища кам’яного вугілля, нафти, торфу, природного газу?
— Запам’ятаємо найбільші родовища:
вугільні басейни: Донецький басейн, Львівсько-Волинський басейн;
родовища нафти: Прикарпаття, Донецько-Придніпровський район;
родовища газу: Дніпровсько-Донецька область;
торф’яні родовища: Передкарпаття, Закарпаття, Поділля.
3. Робота за підручником (с. 110-112)
Учні відповідають на запитання на с. 110.
— Які види природного палива добувають в Україні?
— Що ви дізналися про торф?
— Як його добувають?
— У яких областях України найбільші запаси торфу? Як ви вважаєте, чому?
— Де іще використовують торф?
— Що ви дізналися про кам’яне вугілля?
— У яких областях України є значні запаси цього топлива?
— Яким способом його добувають?
— Учні працюють за завданнями підручника нас. 111.
— Чому нафту називають чорним золотом?
— Де її використовують?
— Назвіть властивості нафти.
— Назвіть властивості природного газу.
— Де в Україні найбільші родовища нафти і газу?
— Яка роль паливних корисних копалин для людини?
Учні працюють за завданням підручника нас. 111.
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 112.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
— Знайдіть помилки у поданих твердженнях.
Більшість корисних копалин рідкі.
Родовищами називаються місця, де зберігають корисні копалини. Нафту добувають у кар’єрах.
Як добриво для рослин використовують кам’яне вугілля. Вивчають корисні копалини і відшукують родовища біологи.
Відповіді:

2. Гра «Так чи ні?»
— Кам’яне вугілля — це рідка корисна копалина. Так чи ні? (Ні. Це горюча корисна копалина.)
•   Природний газ — це газоподібна корисна копалина. Так чи ні? (Так.)
•   Нафта — це рудна корисна копалина. Так чи ні? (Ні. Це горюча корисна копалина.)
•   Пісок — це горюча корисна копалина. Так чи ні? (Ні. Це нерудна корисна
копалина.)
•   Кам’яне вугілля утворилося із решток рослин. Так чи ні? (Так.)
•   Нафта утворилася у результаті виверження вулканів. Так чи ні? (Ні.)
•   Нафта потрапила на Землю з космосу. Так чи ні? (Ні.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
— Що нового ви дізналися про паливні корисні копалини? (їх властивості, де добувають, як використовують)
— Для чого вам знадобляться знання, отримані на сьогоднішньому уроці?
— Біжать по дорогах автомашини, гуркочуть трактори на полях, летять літаки у небі, залізницею мчаться тепловози, плавно розтинаючи води, пливуть кораблі. Яка корисна копалина допомагає людині привести в рух ці машини? (Нафта)
— Підкресліть правильну відповідь на запитання, з чого утворився торф: з глини, з каміння, з відмерлих решток вологолюбних рослин.
— Чи можете ви зробити свій внесок у справу бережливого ставлення до корисних копалин?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 110-112). Зошит с. 62
Запропонувати шляхи збереження горючих корисних копалин.




Математика 25.03
Задачі на пропорційне ділення. Розв'язування рівнянь і 
нерівностей (№№ 849-857)
Тема. Задачі на пропорційне ділення. Розв'язування рівнянь і нерівностей (№№ 849—857).
Мета. Закріплювати вміння учнів розв'язувати задачі на пропорційне ділення; вчити складати задачі на пропорційне ділення за коротким записом; удосконалювати вміння розв'язувати рівняння і нерівності.
Зміст уроку

. Розвиток математичних знань.
1. Творча робота над задачами,
а) Задача № 849.
Під час повторення змісту задачі вчитель заповнює наперед накреслену таблицю:
Місткість 1 каністри
Кількість каністр
Загальна кількість гасу
однакова
4
72 л
?
54 л
Бесіда.
— Ми вже неодноразово записували задачі у таблицю. Зміст задач був різний: про вартість покупки, про рух, про спільну роботу. Тому назви стовпців таблиці щоразу були різні. Але у кожній з цих таблиць йдеться про три величини, які пов'язані між собою (ціна, кількість, вартість, або швидкість, час, відстань). У нашій задачі це місткість однієї каністри, кількість каністр, загальна кількість гасу.
У всіх задачах, якщо числове значення першої величини помножити на числове значення другої, отримаємо числове значення третьої величини (якщо ціну помножимо на кількість, одержимо вартість; якщо швидкість помножимо на час, отримаємо відстань). У нашій задачі: якщо місткість однієї каністри помножити на кількість каністр, отримаємо загальну кількість гасу. А якщо відома кількість каністр і загальна кількість гасу, то можна знайти місткість однієї каністри: 72 : 4 = 18 (л).
Коли відома місткість однієї каністри (18 л) і загальна маса гасу (54 л), знайдемо кількість каністр:
54 : 18 = 3 (к.) (Відповідь: 3 каністри.)
б) Задача № 850 (з коментуванням).
— Зараз ви розв'яжете задачу іншого типу, ніж попередня, але її зміст теж можна внести у подібну таблицю.

Після короткого запису задачі в таблиці порівняйте дану таблицю з попередньою, розв ,яжіть задачу коментовано діями з поясненням.
(Відповідь: 3 каністри, 2 каністри.)
в) Задача № 851 (самостійно).
Учні порівнюють таблиці задач № 850 і № 851 і складають задачу про ящики з помідорами, які відправили зі складу у перший і другий магазини.

2. Розв'язування рівнянь і нерівностей.
а) Завдання N& 852.
Учні розв'язують рівняння самостійно з наступною перевіркою.
(Відповідь: х = 4800: х = 10; х = 32; х = 42.)
б) Завдання № 853 (з коментуванням).
Щоб учням легше було розв'язати нерівності, можна розглянути їх у парі з відповідним рівнянням:
5 ∙ а = 20                      20 - а = 15
5 ∙ а < 20                      20 - а < 15
Міркування учня. При х = 4, 5 ∙ х = 20.
5 ∙ а < 20, коли а < 4 (х = 0, 1, 2, 3).
При а = 5, 20 - а = 15, 20 - а < 15, коли
5 < а < 20 (х = 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13,... 20).
в) Виконання завдання № 854..
г) Виконання завдання № 855.
Батьки звертають увагу учнів на те, які закони множення використовували у ході обчислення (переставний і сполучний).
(Результати обчислень: 6400; 7200; 18000; 12800.)


Домашнє завдання № 857 (с. 138).

Українська мова 25.03 
Змінювання дієслів за часами й числами.
Перегляньте відео


Опрацюйте впр. 290 (усно)
впр. 291, 292 письмово
Д/з впр.293
Літературне читання 25.03 – 26.03

Леся Воронина « Таємне товариство боягузів, або засіб від переляку № 9»
Розділ 1. Кактус показує колючки
Я обережно визирнув з-за рогу будинку й одразу ж відсахнувся: біля мого під’їзду стояв Кактус. На жаль, з Кактусом, якого насправді звуть Сашко Смик, я знайомий майже від народження — ми живемо у сусідніх квартирах. Мама каже, що битися ми з ним почали ще лежачи у візочках. Досить було залишити наші колясочки поруч, як ми відразу ж намагалися видерти одне в одного іграшки й билися пляшечками з молочною сумішшю. Не знаю, з чого почалася наша ворожнеча, але скільки себе пам’ятаю, кожна наша зустріч закінчувалася якщо не бійкою, то штурханами.
Я до цього давно звик і ставився просто, — як до неминучого лиха.
Ми з Сашком завжди були однакові на зріст і сили в нас були рівні. Але після літніх канікул я побачив Кактуса й просто остовпів. Розумієте, раніше Сашко був невеличкий і худий, волосся в нього стирчало на всі боки, як колючки в кактуса — через це його так і прозвали: Кактусом. А тепер він став схожий на гібрид жирафи з орангутангом. Тобто виріс одразу на дві голови й накачав м’язи, як у Шварценеґґера! І перша ж наша сутичка скінчилася тим, що я зрозумів: ось що відчувають альпіністи, потрапивши під гірську лавину!
Після цього я почав виходити з дому, як шпигуни у старих фільмах: полохливо озираючись, а потім біг до школи прохідними дворами. А коли все ж стикався десь із Сашком ніс до носа, то просто тікав, як звичайний боягуз. А Кактус реготав мені в спину і кричав, копіюючи Карабаса Барабаса із фільму “Пригоди Буратіно”:
— Підійди-но до мене, дитинко! Зараз як дам боляче!
Ось і зараз Кактус мене помітив, ошкірився і почав підманювати пальцем. При цьому він ще й приказував:
— Киць-киць, не бійся, я тебе трохи поб’ю, по-сусідськи, — і було видно, що зайти до під’їзду мені так і не пощастить.
Я відчув; що втягаю голову в плечі, як черепаха, яка помітила небезпеку й намагається сховатися у панцир, і щодуху побіг геть, подалі від Сашка і від його нахабного переможного реготу. По ногах мене бив футляр від скрипки: я саме повертався з уроку музики і це, здається, смішило Сашка найдужче. Адже він дражнив мене Поганським Паганіні ще відтоді, як уперше побачив зі скрипкою. Хоча справжнє моє ім’я Клим Джура.
Серце в мене калатало, як скажене, я задихався і відчував, що Кактус ось-ось схопить мене за шкірки й почне лупцювати, але тут сталося щось дивне і незрозуміле: люк, на який я наступив, раптом почав м’яко вгинатися під моїми ногами, і я шкереберть полетів у чорну прірву.
Розділ 2. Я стаю піддослідним кроликом
Спершу я почув звук. Він долинав звідкись іздалеку і був схожий на дзижчання бджоли. Навколо панувала темрява, і хоч як я вдивлявся туди, звідки почув оте тихе дзижчання, не побачив нічого. Я почав навпомацки просуватися вперед, все ще не розуміючи, що сталося, — адже останнє, що я пам’ятав, було падіння. І ще — я зовсім не злякався. Почувався так, ніби дивлюсь кіно, а все, що зі мною відбувається, це якась комп’ютерна гра. Варто натиснути на кнопку — і все закінчиться.
Світло спалахнуло зненацька і засліпило мене. Виявляється, я стояв посеред великої абсолютно порожньої зали. Стіни були глухі, без жодного вікна, а підлога під моїми ногами злегка вібрувала. Я підійшов до найближчої стіни, торкнувся до неї, і в ту ж мить під моїми пальцями з’явився невеличкий отвір. Звідти, немов на пружині, вискочила таця, на якій лежало кілька бутербродів і стояла склянка томатного соку.
“Дивно, звідки вони знають, що я люблю томатний сік і бутерброди з лікарською ковбасою?” — подумав я і відчув, що й справді страшенно зголоднів.
Щойно я взяв бутерброд і підніс його до рота, як звідкись ізгори почувся механічний голос:
— Смачного, шановний Климе Миколайовичу! Раді вітати вас у секретній лабораторії ТТБ.
— А що це таке — ТТБ? — запитав я, швидко дожовуючи бутерброд.
— ТТБ — це Таємне Товариство Боягузів, — чітко відповів механічний голос. — А тепер прошу сідати.
Я відчув, що підлога під ногами сколихнулася, з неї ніби виросло м’яке крісло. Я зручно вмостився на ньому й приготувався до нових несподіванок. Та все ж, коли стіна переді мною розсунулася й перетворилася на велетенський екран, я здригнувся. І навіть не через ці миттєві перетворення. На гігантському екрані я побачив вулицю, по якій щодуху мчала якась зіщулена перелякана істота. І раптом я впізнав себе: та це ж моя вулиця, по якій я тікаю від Кактуса, і це мене б’є по ногах скрипка, яку я стискаю в руці.
Стало так соромно, що я відчув, як палають мої щоки. І сльози набігли на очі. Хто вони, ці люди, що так підступно підглядали за мною? Яке вони мають право? Я вже хотів схопитися з крісла й спробувати знайти вихід з цього дивного приміщення, але тут згори знову пролунав голос. Цього разу не механічний, а цілком живий. Було чутно, що жінка, яка зверталася до мене, ледь усміхається:
— Не поспішай, ми відпустимо тебе, як тільки ти цього схочеш. Але у нас є пропозиція. Хочеш взяти участь у таємному експерименті?
— В якому експерименті? — обурено вигукнув я. — Я навіть не знаю, хто ви. І чому ви за мною спостерігали? І як я опинився у вашій таємній лабораторії?
— Перш ніж я відповім, ти маєш пообіцяти, що збережеш у таємниці все, про що дізнаєшся.
— І ви не боїтеся, що я вас обдурю?
— Ні, — спокійно відповіла жінка, — нам досить твого слова.
— Ну що ж — обіцяю, — легко згодився я, але при цьому на всяк випадок непомітно схрестив безіменний і середній пальці. Адже кожному дурневі відомо, що коли так схрещуєш пальці, жодна клятва не має сили.
— Ми винайшли засіб від страху. Ти маєш стати першою людиною, на якій ми хочемо його випробувати. Але, повторюю, ти можеш відмовитися. Тільки зробити це треба зараз. Давши згоду, ти вже не зможеш стати таким, як раніше. Вирішуй!
Так само тримаючи схрещеними пальці, я кивнув і впевнено сказав:
— Я згоден!
Звичайно, тоді я собі не міг уявити, до яких неймовірних наслідків призведе ота моя необачна згода!
Розділ 3. Знайомство з Жуком та Зайцем
Я стояв посеред вулиці і мружився від сонця, що світило мені прямісінько в очі. Розгублено озираючись на всі боки, я намагався зрозуміти, де опинився. Вулиця була зовсім незнайома… Повз мене проходили заклопотані люди, часом із подивом позираючи на мене. Один дядечко навіть спинився і запитав:
— Хлопчику, що з тобою? Тобі допомогти?
Та я заперечливо похитав головою і оглянув себе.
Вигляд у мене і справді був досить дурнуватий: волосся скуйовджене, сорочка розхристана, джинси в якихось іржавих плямах. Ніби мене спершу всмоктав якийсь гігантський пилосос, а тоді виплюнув бозна-де. І що найдивніше — в руках я й досі судомно стискав обшарпаний футляр зі своєю нещасною скрипочкою.
Я навмання побрів вулицею, намагаючись знайти дорогу додому. Хай ця чортівня врешті скінчиться. Може, просто хтось вирішив пожартувати зі мною? Може, це чергова серія “Прихованої камери” і зараз звідкись із-за рогу вискочить дядько і з ідіотським реготом повідомить:
— Увага, усміхніться, вас знімають прихованою камерою.
Але враз я відчув, що якась невидима сила не дає мені відхилитися від наперед визначеного шляху. Мене ніби в спину хтось підштовхував. Спершу я намагався пручатися, а коли зрозумів, що все одно нічого не вийде, махнув рукою і пішов туди, куди мене спрямовували.
Врешті я опинився біля старого будинку з іржавою залізною брамою, на якій висів великий старовинний замок. З цікавості я легенько поторсав маленькі ворітця, що, здавалося, вросли в іржаві петлі, і вони легко відчинилися. Ледве я ступив крізь хвіртку, ворота за мною заклацнулися, і я зрозумів, що знову опинився у пастці.
Серце в мене закалатало так голосно, що навіть вуха позакладало від цього стукоту. Але я щосили стиснув пальці в кулаки і ступив уперед.
— Ну от ти й на місці, — почув я вже знайомий жіночий голос: той, що приймав мене до ТТБ — Таємного Товариства Боягузів. — Саме час розпочинати наш експеримент. Так, як ми з тобою домовлялися.
Навпроти мене стояла молода білява жінка, обличчя якої здалося мені страшенно знайомим, але звідки я її знаю, я ніяк не міг згадати. Так буває, коли прокидаєшся і марно хочеш пригадати свій сон, у якому щойно стрибав з найкрутіших скель і перемагав озброєних до зубів бандитів.
— Отак зразу? — хрипко запитав я, ніби намагаючись виторгувати ще кілька хвилин на роздуми.
Але жінка вмить відчула моє вагання і вже зовсім по-іншому, жорстко і суворо, наказала:
— Заходь у сад і починай тренуватися!
Я зробив ще кілька непевних кроків і інстинктивно відсахнувся. Повз моє вухо зі свистом пролетіла гострозуба металева зірочка і вп’ялася у стовбур старої яблуні.
— Нічого собі тренування! — обурено вигукнув я і озирнувся на біляву жінку, та поруч зі мною вже нікого не було.
Натомість звідкись із гущавини старого садка почувся пронизливий крик, і з кущів викотився живий клубок. Двоє хлопців, приблизно мого віку, гамселили один одного руками і ногами, вигукуючи тоді ще незрозумілі мені слова:
— Засіб від переляку номер один!
— Засіб від переляку номер сім!
— Засіб від переляку номер чотири!
Я з острахом відступив від явно божевільних хлопців, але в цю мить вони, ніби нічого не сталося, розчепили руки й ноги. Підвелися й почали обтрушуватися від прилиплих до одягу листків та гілочок. Один із хлопців, кругловидий, зі смішними довгими, мов у зайця, передніми зубами, усміхнувся і сказав:
— Привіт, Музиканте!
А другий, чорнявий, з чорними як смола очима й густими насупленими бровами, похмуро бовкнув:
— Ходімо готуватися до вечірньої операції. Ти й так затримався!
Розділ 4. Підготовка до секретної операції
Я слухняно, мов механічна лялька, пішов за хлопцями, так, ніби ми й справді давно були знайомі й домовлялися про якусь операцію. Головне, що раптом я помітив — противний липкий страх кудись зник. Навпаки, мене охопили цікавість і бажання приєднатися до Зайця й Жука — так я подумки прозвав своїх нових знайомих. Найдивнішим було те, що я вгадав: згодом виявилося, що у хлопців були саме такі прізвиська.
Продершись крізь переплетені гілки старих яблунь, ми вийшли на круглий піщаний майданчик, посеред якого стояв звичайнісінький дерев’яний грибок. Такі грибки можна побачити на будь-якому дитячому майданчику чи на пляжі. Жук і Заєць сіли під дашком дерев’яноф мухомора, а я стояв перед ними, мов на іспиті.
Чорнявий підняв руку, вхопився за дошку на дашку грибка, і раптом ця дошка почала розтягатися й перетворилася на сувій тоненького, згорнутого трубочкою паперу. Жук розгорнув його на колінах. Пильно придивився до якихось позначок на папері, поводив пальцем по чітко намальованій схемі й сказав:
— Сьогодні рівно о 21-й стоятимеш під цим банком. Одягни щось діряве й брудне. Гратимеш жалісну пісеньку про байбачка. А ми співатимемо.
І раптом Жук затягнув тоненьким жалісним голосом, йому басовито підспівував Заєць:
По світу я попобродив,І байбачок зі мною.Побачив я чимало див,І байбачок зі мною.І мій завжди, і мій завжди,Мій байбачок зі мною,І мій завжди, і мій завжди,Мій байбачок зі мною.Людей чимало на землі,І байбачок зі мною,Бувають добрі, більше злі,І байбачок зі мною.Співаю різні я пісні,І байбачок зі мною,Бува веселі, більш сумні,І байбачок зі мною.За це в дарунок хліба шмат,І байбачок зі мною,І тим я сит, і тим я рад,І байбачок зі мною.Все в світі крам —Купи-продам,Мій байбачок зі мною,За гроші ж душу не віддам,І байбачок зі мною.
— З байбачком ми тебе познайомимо при зустрічі! Він уже спеціально видресируваний — вміє витягати папірці з віщуваннями. А тепер біжи додому й готуйся. Спізнюватися не можна!
Не встиг я нічого сказати, як вже стояв за залізною брамою, на якій знову висів іржавий замок. В руках у мене, крім футляра зі скрипкою, з’явився зіжмаканий папірець, на якому було написано адресу, намальовано чіткий план-схему й слова пісні про байбачка. Все відбулося так швидко, що я не встиг розпитати у своїх нових знайомих, що ж має відбутися ввечері. Що це за таємна операція і навіщо я маю перевдягатися у лахи й грати на центральній площі міста жалісну пісеньку про байбачка?
Розділ 5. Чи можна порушувати клятву?
Я сидів у своїй кімнаті і, мов загіпнотизований кролик, дивився на секундну стрілку годинника. Зараз наш настінний годинник нагадував мені велетенського хижого удава, що заковтує секунди й хвилини. Заковтує час, який залишався до
таємної операції. У мене ще й досі стояв у вухах голос Жука: “Сьогодні рівно о 21-й чекаємо тебе біля банку!”
На письмовому столі лежав клаптик паперу зі словами дитячої пісеньки про байбачка і планом банку. Цей будинок я і без того чудово знав. Просто тут працювала моя бабуся. Ні, не думайте, що бабуся у мене мільйонерша й очолює міжнародний банк. Вона там працює прибиральницею. Влітку я часто ходив з нею на роботу і допомагав поливати квіти й пилососити цілі кілометри килимових доріжок, що вкривали довжелезні коридори банку. Спершу ті коридори нагадували мені лабіринти, я весь час ішов не в той бік, але через тиждень я вже орієнтувався у цьому хмарочосі, як у себе вдома.
Що ж вони збираються робити у банку? Може, я втрапив до банди грабіжників, і вони хочуть викрасти золоті зливки, що зберігаються у броньованих підвалах? Тоді мені кінець: банк стереже ціла армія озброєних охоронців, а камери спостереження встановлено в кожному приміщенні. Я так поринув у роздуми, що підскочив як ошпарений, коли бабуся поклала руку мені на плече.
— Господи, дитино, чого ти від рідної бабусі сахаєшся, як від вогню? Хочеш пиріжків? — І бабуся поставила переді мною на стіл тарілку, повну рум’яних пиріжків з м’ясом.
Моя бабуся готує найсмачніші в світі пиріжки, а ще понад усе на світі вона любить квіти. Здається, варто їй просто торкнутися якоїсь рослини, як та враз оживає, бруньки на її гілках розвиваються і вона починає цвісти. І вся наша квартира завдяки старанням бабусі Солі перетворилася на справжню оранжерею. Часом я намагався допомогти бабусі поливати чи пересаджувати квіти, але вона завжди лагідно, але твердо відсторонювала мене.
— Ніколи не чіпай моїх квітів! — наказувала вона, коли залишала мене самого вдома. — Вони знають і розуміють лише мене. Від дотику чужих рук квіти можуть загинути.
Я сприймав застереження бабусі як старечі дивацтва. Та все ж ніколи не порушував її заборони. Квіти в нашому помешканні і в сільській садибі, де бабуся жила влітку, доглядала лише вона.
Я стріпнув головою, відігнав від себе ці недоречні тепер спогади, вхопив ще гарячого пиріжка й, не попрощавшись із розгубленою бабусею, прожогом вискочив з квартири. До зустрічі залишалося 20 хвилин.
“Зорієнтуюся на місці!” — вирішив я: адже завжди можна сказати моїм новим знайомим, що мене просто не відпустили батьки. І навіщо їм знати, що мама з татом уже півроку працюють на розкопках піраміди в Єгипті. А може, ми взагалі вже ніколи не зустрінемося із Зайцем і Жуком…
Проте я добре усвідомлював, що так просто ця історія скінчитися не може. Здається, я втрапив у якусь хитро розставлену пастку і клятва, яку я дав членам Таємного Товариства Боягузів, зв’язала мене по руках і ногах.




П"ятниця 08.09.2023 МИСТЕЦТВО Інструктаж з б/ж. Пейзаж. Створення композиції "Смачний урожай" ( акварель) Діти, пригадайте пр...